Ľubovník bodkovaný (trezalka) je známy ako prírodný liek na nervy. Ak dôverne poznáte pocity ako je strach, stavy úzkosti alebo depresie, uľaviť vám môže práve ľubovníkový čaj. Ľubovník bodkovaný navyše podporuje krvný obeh a pôsobí liečivo pri chorobách tráviacej sústavy, pri zápaloch močových ciest či pri gynekologických ťažkostiach.
Je to prastará kultová rastlina opradená mýtmi a poverami. Aby mal svoju moc, musel sa zbierať na sv. Jána, podľa čoho ho volali aj „svätojánska tráva“.
Kvety obsahujú červené farbivo, hypericín, ktoré je pre ľubovník bodkovaný natoľko typické, že spojitosť s latinským názvom tejto rastliny, hypericum perforatum, nejde prehliadnuť. Názov Hypericum má grécky pôvod a znamená nad obrazom, prípadne „nad príznakmi“. Je to preto, že v minulosti sa ľubovník bodkovaný vešal nad sväté obrázky, aby odpudil zlo.
Farbivo hypericín sa taktiež nazývalo „krv sv. Jána“. To preto, že keď sa kvety rozdrvia, vyteká z nich červenkastá šťava ľudovo nazývaná jánska krv. Podľa legendy krv sťatého mučeníka Jána Krstiteľa stekala na žlté kvety ľubovníka. Nie nadarmo sa teda jeho meno odvodzuje od Jána Krstiteľa.
Táto rastlinka má široké možnosti uplatnenia ako bylinkového všelieku. Lieči pečeň, žlčník, prekyslený žalúdok, vredy, močové cesty, nervy, depresie, pocity strachu, úzkosti a duševné choroby. Pomáha i na srdiečko, zlepšuje krvný obeh, prospieva pri menštruačných ťažkostiach a v klimaktériu.
Ľubovníkový olej, „jánska krv“, je starým domácim masážnym prostriedkom proti svalovým bolestiam. Masáž s kvalitným, zohriatym voňavým ľubovníkovým olejom je zážitok. Olejový výťažok z kvetov ľubovníka upokojuje suchú a podráždenú pokožku, tíši ľahké zápaly a urýchľuje hojenie.
Príprava čaju: dávkovanie 5g/5dcl vody, teplota vody 100°C, doba lúhovania 3-5 min.