Popíjanie odvarov z bazy, šípok, čučoriedok alebo jabĺk odporúčajú babky bylinkárky stovky rokov. A vždy s úspechom, lebo ovocné čaje vynikajú pestrou paletou vitamínov, minerálnych látok a antioxidantov.
Kvalitná zmes kúskov jablka, čučoriedok, šípok, bazy, listov jahôd, ríbezľového kríku a kvetov ibišteka.
Botanický názov čučoriedky je brusnica čučoriedková. Kríčky obsypané plnými tmavomodrými guľôčkami rastú v lesnom podraste. Majú vysoký obsah antokyanátov (prírodné farbivá), farbia ústa i zuby a zanechávajú škvrny aj na šatách.
Podobne ako mnoho iných druhov ovocia a zeleniny, aj čučoriedky pochádzajú pôvodne z Prednej Ázie, respektíve z južnej Európy. Čučoriedka je nenáročný nízky kríček, ktorému sa darí aj na chudobných pôdach, naopak, kultivované prostredie záhradiek neznáša. U nás rastú od nížin po 1300-1800 metrov nad morom. K významným európskym exportným krajinám tohto ovocia patrí Maďarsko, Poľsko, Francúzsko a Škandinávia.
Obsah vitamínov a minerálov v čučoriedkach
Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, vlákniny, vitamínu C, vápnika. Obsahujú asi 85% vody a celý pohár obsahuje len 84 kalórií s 15 gramami sacharidov.
Čučoriedky sú výborným prostriedkom proti hnačkám a črevným poruchám, zvyšujú vylučovanie môču a pomáhajú pri zápale močového mechúra, znižujú hladinu cholesterolu a krvných tukov, pôsobia preventívne proti infekciám, posilňujú imunitný systém, pomáhajú pri chudnutí, majú antibakteriálne účinky.
Čučoriedky – 10 účinkov na zdravie
Čučoriedkami proti hnačke
Čučoriedky obsahujú látky s antibakteriálnymi účinkami (antokyaníny), ktoré sú veľmi účinné proti niektorým baktériám, napr. proti baktérii E. coli, ktorá je hlavnou príčinou mnohých gastrointestinálnych ochorení. Vysušené plody čučoriedok a mladé lístky používame pri hnačkových ochoreniach alebo žalúdočných ťažkostiach. Pri zbere plodov otrháme aj mladé lístky a na tienistom mieste ich rozložíme, aby sa vysušili. Následne si z nich pripravíme čaj.
Čučoriedky plné antioxidantov
Antioxidanty chránia bunky organizmu pred voľnými radikálmi – sú to nestabilné molekuly, ktoré môžu poškodiť vaše bunky a prispieť k starnutiu a chorobám, ako je rakovina. Čučoriedky majú najvyššiu antioxidačnú kapacitu zo všetkých populárnych druhov ovocia a zeleniny. Hlavné antioxidanty v čučoriedkach patria do rodiny polyfenolov antioxidantov nazývaných flavonoidy. Najmä jedna skupina flavonoidov – antokyaníny – je zodpovedná za mnohé z týchto prospešných účinkov na zdravie.
Čučoriedky proti stresu
Čučoriedky sú najchutnejším liekom proti stresu. Čím väčšmi sme stresovnaní, tým viac čučoriedok by sme mali konzumovať. Účinné látky v čučoriedkach majú upokojujúci vplyv na naše nervy.
Čučoriedky na imunitu
Čučoriedky majú mimoriadne vysoký obsah karoténov, ktoré chránia imunitný systém a bunky pred baktériami. Vysoká koncentrácia vitamínu C pôsobí preventívne proti infekciám a prechladnutiu. Tanín má protizápalové účinky a ničí baktérie.
Čučoriedky pomáhajú pri zápale močového mechúra
Čučoriedky zabraňujú šíreniu bakteriálnej nákazy (ktorá sa môže močovými cestami dostať do močového mechúra) a sú preto veľmi účinným pomocníkom v boji proti opakovaným infekciám močových ciest a zápalom močového mechúra. Okrem toho obsahujú látku, ktorá nedovoľuje baktériám zachytiť sa na sliznici močového mechúra a močovej rúry.
Zloženie: šípky, kvety ibišteka, kúsky jablka, baza, čučoriedky, listy jahôd a ríbezlí