Výrazná višňová chuť s nádychom príjemne nahorklej kôstky.
Kvalitná zmes sušených višní, hrozna, šípok, kúskov jablka a kvetov ibišteka.
Plody višne sú od jasne červených až po tmavočervené. Nepatria medzi najpopulárnejšie ovocie, pretože nie sú také sladké ako napríklad čerešne. Rovnako ako väčšina kôstkového ovocia pochádzajú z Ázie. Na naše územie ich doviezli Rimania v 12. storočí. V súčasnej dobe sú tieto ovocné stromy a kríky pestované po celom svete.
Višne obsahujú len málo vitamínov. Najvýraznejší je podiel vitamínov B a C, ale aj ten je len priemerný. Sú skôr zdrojom minerálnych a stopových látok, ktoré si telo nedokáže vytvoriť samo. Pre vysoký obsah jódu sú vhodné pre ľudí s ochoreniami štítnej žľazy a s bolesťami chrbtice. Veľké množstvo vápnika je potrebné pre zdravé kosti a zuby a správnu funkciu nervov. Nezanedbateľné množstvo železa je dôležité pre tvorbu červených krviniek. Draslík kontroluje funkciu svalov a obsah tekutín v tele. Prispieva k znižovaniu krvného tlaku a prejavov alergií. Pomáha pri ochoreniach srdca a ľadvín a pri únave. Reguláciu cukru v krvi riadi mangán. Okrem toho znižuje cholesterol, chráni pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, podporuje rast kostí a chrupaviek. Dôležitý je aj pre dojčiace ženy, pretože podporuje tvorbu materského mlieka. Zinok obsiahnutý vo višniach chráni pečeň, neutralizuje škodlivé účinky alkoholu a upokojuje nervy. Má vplyv i na rozmnožovanie – rozhoduje totiž o tvorbe spermií, podporuje počatie a správny priebeh tehotenstva. Nevyhnutný pre fungovanie organizmu je bór a fosfor.
Čističky tela
Višne dokážu na seba viazať škodlivé látky, ktoré sa tak môžu z tela vylúčiť. Pomáhajú čistiť krv, pečeň a ľadviny. Najnovšie štúdie naznačujú, že ich konzumácia ma blahodarný vplyv na liečenie cukrovky. Farbivo antokyanín totiž podporuje tvorbu inzulínu. Britský výskum zase dokazuje, že 300 g ovocia alebo šťavy denne, vás môžu zbaviť nespavosti.
I keď po konzumácii višní často nastúpi pocit smädu, radšej ich nezapíjajte. Môžu sa totiž dostaviť problémy s trávením sprevádzané silnými kŕčmi v bruchu.
Zloženie: šípky, kvety ibišteka, kúsky jablka, višne, hrozno
Príprava čaju: 10g/5dcl vody, teplota vody 100°C, doba lúhovania 5-10min.